Forposta - Poczta nowej generacji

newsletter

Jeśli chcesz śledzić rozwój ForPOSTA S.A., jak również wdrażanie nowych usług oferowanych klientom, dołącz do naszego newslettera!

Zasady rozsyłania oraz wiecej informacji znajdą państwo na podstronie dotyczącej newslettera.

Zaniedbany budynek odzyskal blask

Wojciech Koziarski, katowicki architekt, przygotował projekt przebudowy przedwojennej kamienicy w centrum Katowic. Miejski konserwator zabytków zgłosił efekt prac do prestiżowego konkursu.


Budynek przy ul. Misjonarzy Oblatów 11 długo nie wyróżniał się niczym szczególnym. Szara elewacja, klimatyzatory, stare okna i przeciwwłamaniowa roleta w lokalu użytkowym na parterze raczej nie zachęcała do odwiedzin budynku. Trudno było się oprzeć wrażeniu, że mieszczańska kamienica z 1932 roku najlepsze czasy ma już za sobą i to mimo że znajduje się w najlepszej części Koszutki.

Parę lat temu zrodził się jednak plan jej przebudowy. Właściciele - prywatna firma - powierzyli projekt przebudowy pracowni Wojciecha Koziarskiego.

budynek

 

 

 

 

- Rzeczywiście, budynek był dość zaniedbany. Postanowiliśmy gruntownie go zmienić. Przed rozpoczęciem prac miał trzy piętra, a teraz po pogłębieniu piwnic i dobudowaniu nowego piętra ma w sumie pięć kondygnacji - mówi architekt.

 

  

Kamienica zyskała m.in. zupełnie nową, jasnoszarą elewację zaprojektowaną w duchu modernizmu, nowe okna.

- Dobudowaliśmy też strefę wejściową wraz z recepcją. Wszystkie prace zakończyły się wiosną - dodaje Wojciech Koziarski.

Budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków, ale znajduje się pod ochroną konserwatorską. Miejski konserwator zabytków Bolesław Błachuta już zgłosił jego kandydaturę do prestiżowego konkursu "Modernizacja Roku".

źródło:
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,73757,14292451.html#ixzz2jIpjJ5eJ